Výsledky 5. hracího dne mužů

Shrnutí ligového utkání AFL divize B hraného 19.11.2016

Po měsíční odmlce čekal na mužský výběr 5. hrací den, speciální v několika ohledech. Tento ligový den ukončil po odehrání všech zápasů první polovinu základní části AFL, čímž dosažené výsledky začínají nabývat jisté vypovídající hodnoty nejen o nás, ale o celé naší divizi. K datu 19.11. se také upíraly zraky všech moravanských hráčů i fanoušků, neboť všichni správně tušili, že nás čekají velmi kvalitní soupeři, a tím pádem půjde o pěknou florbalovou podívanou.

V prvním utkání proti nám nastoupil SHM Klub Újezd u Brna, patřící mezi špičku toho, co divize B nabízí. Zápas od prvního vhazování probíhal ve velmi rychlém tempu trenérsky nepopulárním stylem „nahoru dolů“. Rychlá a zatím přesná hra nese ovoce v podobě první branky z našich čepelí už ve druhé minutě. Než však stihly doznít všechny radostné výkřiky, bylo srovnáno z protiútoku. První půle se do svého konce nesla v podobném duchu.  Moravanský útok vytváří újezdské obraně mnoho vrásek, neméně vrásčitá je i moravanská obrana. I při plném nasazení se nám však nedaří vytvořit si větší náskok, na vstřelené góly se újezdským daří poměrně rychle reagovat, první půle končí naším nepříliš vysokým vedením 3:2. V druhé půli soupeři poměrně rychle korigují skore na vyrovnaný stav. Netrvalo ani minutu a vedení si opět bereme zpět. Újezd však se stavem 4:3 vůbec není spokojen, boj se přiostřuje až do té míry, že újezdský kapitán končí po tvrdém souboji u mantinelu v kaluži krve (ach ta nešťastná hala …). Následuje přesilová Újezda a vzápětí ještě jedna. Smyčka kolem naší branky se utahuje, šancí Újezdu přibývá, ale stále se to ne a ne projevit ve skóre, takže si soupeř bere oddechový čas ke korekci strategie. A ta se bohužel povede, vyrovnaný stav 4:4 už navzdory nebezpečným tlakům na obou stranách vydrží do konce hrací doby. Vše musela rozhodnout dovednostní disciplína, ve které však nemáme příliš štěstí a tak prohráváme 4:5 po nájezdech. 

Na toto utkání mohu výjimečně nabídnout i pohled protistrany, proto cituji report z oficiálních webových stránek SHM Klubu Újezd u Brna (http://shmujezd-florbal.webnode.cz/):

Jedním ze zástupu soupeřů s ambicemi na boj o místa nejvyšší jsou Moravany. Ty, jak odhalil náš tajný skaut v minulých sezónách ve službách Křídel Petr, svou sestavu výrazně pozměnily, a tak stojíme prakticky proti neznámému týmu. Hned od prvních minut je jasné, že se jedná o soupeře velmi běhavého a bojovného, jenž po zásluze okupuje přední příčky v tabulce. Červení na nás vlétli jako uragán a zpočátku nás převyšují ve všech florbalových činnostech, zvláště pak v rychlosti a důrazu. Z protiútoků ale sem tam zahrozit umíme, jak to ukázal hbitý Radek, jehož únik skončil přesnou střelou na zadní tyč. Přesto většinu času spíše dotahujeme a po první půli ztrácíme gól nebo dva. Kouč a kapitán v jednom Bohdan velí soupeře více napadat, neboť jeho zkušené oči vypozorovaly, že jejich síla je hlavně v útoku, zatímco v rozehrávce obrany často dochází k chybám, z nichž by se snad dalo něco vytěžit.

Najednou máme více ze hry a prakticky trvalým tlakem jdeme za vyrovnáním. Adamovi se brzy daří snížit a boj pokračuje. Svá mladá léta si připomíná Bohdan, který na vlně adrenalinu bojuje o každý míček jako lev. V obranném rohu obírá o balonek prvního ze soupeřů a hned startuje své motory obloukem směrem vpřed, postupuje k dalšímu protihráči, toho si u mantinelu obhazuje a dostává se před něj. Jenže v těsném souboji stihne koleno Bohdanova soka brknout o nohy našeho kapitána, ten naráží do mantinelu a zůstává ležet v kaluži krve. Lékařský tým AFL odvádí Bohdana s natrženým uchem do šaten a my o něm ztrácíme přehled. Místo toho se snažíme vyrovnat, máme k tomu dokonce dvě po sobě jdoucí přesilovky, ale ani z nich nejsme schopní vyplodit gólovou střelu, a tak se pokračuje dál čtyři proti čtyřem.

Po chvíli zjišťujeme, že ve třech útočnících se dál hrát nedá, slovo si bere asistent trenéra Šafík a posouvá do útoku k Petrovi Vlastíka. Nová dvojice jde hned na hřiště a ač drží balonek vpředu, kýženou branku ne a ne vstřelit. Vystřídá však první čtverka a po narážečce Péti s Adamem druhý jmenovaný od modré čáry střelou nad beton skóruje. Přidanou hodnotou této branky je krom vyrovnání také hattrick pro našeho mladého štírka. Během posledních minut opět tlačíme na pilu, gól ale nedáváme a stejně si vedou v posledních patnácti sekundách svého tlaku i červení, a tak letos již podruhé absolvujeme samostatné nájezdy.

Hned první série pro nás začíná přímo snově. Zahajující hráč soupeře neproměňuje, zato náš Adam podařenou kličkou ano a vedeme 1:0. Ve druhé sérii se Jindrovi daří druhého exekutora zahnat do úzkých, přesto se ale balonek smolně objevuje za brankovou čarou. Vedení nám může znovu vrátit Vlastík, ale branku přestřeluje, a tak drama pokračuje. Ve třetí sérii naštěstí Jindra chytá a rozhodnout může Radek. Jeho střelu brankář sice mírně tečuje, leč cestě do brány zabránit nemůže, a tak nájezdové drama i podruhé v sezóně zvládáme vítězně. Bodík navíc se vzhledem k vývoji naší soutěže bude jistě hodit.

Druhým soupeřem nám byli Zbojníci Komín, tým celkem běhavý a neberoucí si servítky. Fanoušci čekající opět pohledný florbal a skvělou týmovou hru Moravan byli zklamáni. Naše hra se postupně rozkládala z roviny týmové do roviny ryze individuální. Zvláště v první polovině darujeme několik laciných gólů a naopak neproměňujeme nemalý počet šancí. Přestávka nám vlila do žil trochu klidu a nadhledu, což rezultuje v náš návrat do zápasu. Ve florbalu se však má hrát od začátku do konce, a tak jsme přes veškerou snahu potrestáni opět rozhodujícími nájezdy. A stejně jako v předchozím zápase je také prohráváme, Moravany:Komín 5:6 p.n.

Sil moc nezbylo, ale jeden soupeř ještě ano, tou dobou lídr tabulky Gladiators Tišnov. Před tímto zápasem jsme ztratili již 4 body z 6 možných, to bude na tabulce jistě dlouho znát. Nebylo co ztratit, vložíme do posledního zápasu všechno, co v nás zbylo a nějak to dopadne. A dopadlo to dobře. Naše rychlá týmová hra se vrátila a Tišnov se tím zdál být celkem zaskočen. Během prvních deseti minut se nám podařilo získat vedení poměrem 3:2, které jsme s vypětím všech sil uhájili až do konce utkání. Výhra nad Tišnovem pro nás představovala satisfakci za předchozí zápasy a zisk 5 bodů z 9 v zatím nejtěžším turnaji sezony není vůbec nejhorší. Nejcennější přínos je však zjištění, že dokážeme hrát, ba i přehrát, favority celé AFL. 

Před konečným shrnutím výsledků přikládám ještě hodnocení tohoto hracího dne z pera AFL:

B liga: Tišnov potopila prohra s Troopers

Gladiators už nejsou nejlepším týmem soutěže. Těsné vedení si vytvořilo družstvo Újezdu u Brna, jemuž napomohly vyrovnané výsledky duelů mezi jeho nejbližšími rivaly.

Psychoteror se díky šesti bodům posunul blíže k postupové osmičce. Kdyby porazil i dotahující Čechii Zastávku, měl by stejný bodový zisk jako právě poslední člen této části tabulky Atlas OnePR. Právě hráči Atlasu nepředvedli dostačující výkon a s dvanácti inkasovanými góly ze dvou zápasů promrhali příležitost překonat sedmé Zbojníky.

Čtvrtým mužstvem, které v letošním ročníku dosáhlo třicetibodové hranice, jsou Troopers Moravany. Ani dvě prohry v prodloužení Troopers nepoznamenaly a ve svém závěrečném duelu hracího dne získali cenný skalp Gladiators Tišnov 3:2, k němuž dvěma asistencemi pomohl Lukáš Pulgret.

Tišnovský tým však už před prohrou s aktuálně čtvrtým celkem B ligy nastřádal šest bodů za těsný triumf 6:5 nad Zastávkou a za výhru o čtyři branky v utkání s Extraloosers. O jediný bodík více uhráli florbalisté Újezdu u Brna, kteří ukořistili rozhodující náskok zásluhou vítězství nad dalším silným protivníkem Sacím Komandem. Udrží postavení lídra i pro další fázi soutěže?

Výsledky 19.11.:
F.K. TROOPERS Moravany – SHM Klub Újezd u Brna 4:5 p.n.
Kanadské bodování: S. Langášek (2+0), O. Langášek (1+0), J. Cupák (1+0), L. Hanáček (0+1)
Zbojníci Komín – F.K. TROOPERS Moravany 6:5 p.n.
Kanadské bodování:  L. Hanáček (3+0), V. Langášek (1+1), S. Langášek (1+0), M. Kořenek (0+2), O. Langášek (0+1) M. Těšlík (0+1)
F.K. TROOPERS Moravany – Gladiators Tišnov 3:2
Kanadské bodování: L. Hanáček (2+0), S. Langášek (1+0), V. Langášek (0+1), M. Těšlík (0+1), 
Highlights: L. Hanáček hattrick, vyrovnaná hra proti lídrům soutěže

Tabulku soutěže najdete zde.

Závěrem přeji do nového roku všem moravanským kategoriím jen samé úspěchy!

Za tým mužů

Martin Kašparovský